Τρίτη 28 Οκτωβρίου 2014

ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ - ΑΟ ΧΑΝΙΑ

Με αφορμή τον αγώνα του ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ κόντρα στην ομάδα του ΑΟ ΧΑΝΙΑ στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β εθνικής της περιόδου 2014-15 ακολουθεί η προϊστορία των αναμετρήσεων των δυο σωματείων.

Η ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ

Η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες ήρθαν αντιμέτωπες ήταν στις 16/01/1972 στην πόλη της Κρήτης για το πρωτάθλημα της Β εθνικής. Η ομάδα του ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ ηττήθηκε με σκορ 2-0 σε έναν αγώνα ο οποίος σημαδεύτηκε με μεγάλης έκτασης επεισόδια πριν την έναρξη κατά την διάρκεια και το τέλος του αγώνα. Μάλιστα τα επεισόδια από τους φιλάθλους των Χανίων είχαν ως αποτέλεσμα τον τραυματισμό του τερματοφύλακα του Πανηλειακού Φιλόπουλου, καθώς και των Χρήστου Μπέση, Κώστα Χρονόπουλου και Γιάννη Δουβίκα.

Η ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ

Η πρώτη νίκη για την ομάδα μας ήρθε στο επαναληπτικό αγώνα του δεύτερου γύρου στον Πύργο στις 28/05/1972. Ο φίλαθλος κόσμος του Πύργου δεν είχε ξεχάσει τα επεισόδια του πρώτου γύρου και επιφύλασσε ανάλογη ''φιλοξενία'' στην ομάδα της Κρήτης. Έτσι εν μέσω άγριων διαθέσεων και αποδοκιμασιών ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα των Χανίων να μπαίνει φοβισμένη στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες του Πανηλειακού εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός σκοράροντας 2 τέρματα στα πρώτα μόλις 6 λεπτά της συνάντησης. Το πρώτο τέρμα σημείωσε ο Κώστας Αντύπας μόλις στο 1ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι ενώ το τελικό 2-0 έγραψε ο Χρήστος Ψημμένος στο 6ο λεπτό.

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

1971-72 Β ΕΘΝΙΚΗ
(16/01/1972) ΑΟ ΧΑΝΙΑ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 2-0
(28/05/1972) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΟ ΧΑΝΙΑ 2-0 ( Αντύπας 1', Ψημμένος 6')

1972-73 Β ΕΘΝΙΚΗ
(10/12/1972) ΑΟ ΧΑΝΙΑ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 2-0
(22/04/1973) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΟ ΧΑΝΙΑ 1-0 ( Μαχαίρας 25')

1974-75 Β ΕΘΝΙΚΗ
(29/09/1974) ΑΟ ΧΑΝΙΑ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-0
(16/02/1975) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΟ ΧΑΝΙΑ 2-1 ( Ασημακόπουλος 65', 75')

1976-77 Β ΕΘΝΙΚΗ
(10/10/1976) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΟ ΧΑΝΙΑ 1-1 ( Σαρής 14')
(20/01/1977) ΑΟ ΧΑΝΙΑ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-0

1980-81 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ
Ο αγώνας δεν διεξήχθη ποτέ καθώς η ομάδα των Χανίων λόγω αποστάσεως-εξόδων και έλλειψης ενδιαφέροντος για το κύπελλο δεν κατέβηκε ποτέ στον Πύργο και έτσι ο Πανηλειακός πέρασε στην επόμενη φάση κόντρα στον Παγκορινθιακό με σκορ 2-0 άνευ αγώνος. Ο Πανηλειακός έφτασε μέχρι και τον τελικό της διοργάνωσης κόντρα στην ομάδα της Αναγέννησης Καρδίτσας.

1982-83 Β ΕΘΝΙΚΗ
(02/01/1983) ΑΟ ΧΑΝΙΑ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 5-0
(22/05/1983) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΟ ΧΑΝΙΑ 2-2 ( Σακέλης 26', Τεκερλέκης 65')

(05/12/1993) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΟ ΧΑΝΙΑ 0-0
(09/04/1994) ΑΟ ΧΑΝΙΑ ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-1 ( Γιαννακόπουλος 56')

2010-11 Γ ΕΘΝΙΚΗ
(19/12/2010) ΑΟ ΧΑΝΙΑ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 2-1 ( Παπαδόπουλος 57')
(17/04/2011) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΟ ΧΑΝΙΑ 1-2 (Μπράβος 58')

2011-12 Γ ΕΘΝΙΚΗ
(27/11/2011) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΟ ΧΑΝΙΑ 1-0 ( Λώττας 76')
(11/03/2012) ΑΟ ΧΑΝΙΑ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 2-1 ( Κυριακίδης 68')

2012-13 Γ ΕΘΝΙΚΗ
(10/02/2013) ΑΟ ΧΑΝΙΑ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 0-0
(19/05/2013) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΟ ΧΑΝΙΑ 0-1

2013-14 Β ΕΘΝΙΚΗ
(25/10/2013) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΟ ΧΑΝΙΑ 1-1 ( Νάστος 55' )
(03/02/2014) ΑΟ ΧΑΝΙΑ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-1 ( Κυριάκος 72')

2014-15 Β ΕΘΝΙΚΗ
(02/11/2014) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΟ ΧΑΝΙΑ
ΑΟ ΧΑΝΙΑ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ

Φάση από την νίκη του πρώτου γύρου στις 27/11/2011 της περιόδου 2011-12 στον Πύργο κόντρα στον ΑΟ Χανιά. Ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος της συνάντησης ( με εκτέλεση φάουλ) Άρης Λώττας με την μπάλα.