Σάββατο 18 Οκτωβρίου 2014

ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ - ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΑΘΗΝΩΝ

Με αφορμή τον αγώνα της 3ης αγωνιστικής του ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ κόντρα στην ομάδα του Απόλλωνα Αθηνων στα πλαίσια του πρωταθλήματος της Β εθνικής για την ποδοσφαιρική περίοδο 2014-15 ακολουθεί μια αναδρομή στις αναμετρήσεις των δυο σωματείων.

ΠΡΟ ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ

Η ομάδα του Απόλλωνα Αθηνών είχε αγωνιστεί σε φιλικό αγώνα κόντρα στην ομάδα του ΗΡΑΚΛΗ ΠΥΡΓΟΥ στον Πύργο το 1930. Η ομάδα του ΗΡΑΚΛΗ είχε επικρατήσει με σκορ 2-1.

ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Η πρώτη αναμέτρηση του ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ κόντρα στην ιστορική ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης ή Αθηνών διεξήχθη στις 08/03/1959 και είχε φιλικό χαρακτήρα. Η ομάδα του Πύργου επιβλήθηκε με σκορ 3-1. Τα τέρματα για τον ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟ είχαν σημειώσει οι Γιαννόπουλος με εκτέλεση φάουλ και από δυο ο Θοδωρής Θεοχαρόπουλος. Για τον Απόλλωνα το τέρμα είχε σημειώσει ο Χρήστος Δαράκης.

Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Η πρώτη επίσημη συνάντηση των δυο συλλόγων θα αργήσει καθώς ο Απόλλωνας αγωνιζόταν στην Α εθνική μέχρι και την περίοδο 1971-72 (είχε βέβαια υποβιβαστεί και την περίοδο 1968-69 όταν ο Πανηλειακός δεν αγωνιζόταν στην Β εθνική) όταν και υποβιβάστηκε στην Β. Ο πρώτος επίσημος αγώνας λοιπόν θα είναι αυτός στις 11/02/1973 στο γήπεδο της Ριζούπολης στην αυλαία του πρώτου γύρου (19η αγωνιστική) για το πρωτάθλημα της Β εθνικής και η ''ελαφρά ταξιαρχία'' θα επικρατούσε με σκορ 1-0. Στον επαναληπτικό αγώνα του Πύργου για την 38η αγωνιστική (τελευταία) η ομάδα των Αθηνών καιγόταν και για τους βαθμούς (τερμάτισε τελικά πρώτη κερδίζοντας την άνοδο) και νίκησε 0-3 τον αδιάφορο ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟ.

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

1959
(08/03/1959) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ 3-1 (Θεοχαρόπουλος 2, Γιαννόπουλος) (φιλικό)

1972-73 Β ΕΘΝΙΚΗ
(11/02/1973) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-0
(22/06/1973) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ 0-3

1995-96 ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ( 2ος γύρος-φάση των 32 )
(25/11/1995) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 2-1 ( Αρμύλαγος 39')
(20/12/1995) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ 3-3 (Αρμύλαγος 28', Μαυρομάτης 63', Μεντάν 79')

1995-96 Α ΕΘΝΙΚΗ
(15/10/1995) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 2-1 ( Κυζερίδης 18')
(03/03/1996) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ 2-1 (Μεντάν 13', Αρμύλαγος 46')

1996-97 Α ΕΘΝΙΚΗ
(23/12/1996) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ 2-0 ( Λάκης 55', Αρμύλαγος 88')
(19/04/1997) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 2-0

1997-98 Α ΕΘΝΙΚΗ
(21/09/1997) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 2-0
(01/02/1998) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ 3-0 ( Σαπάνης 35', 63', Κάμπας 40')

1998-99 Α ΕΘΝΙΚΗ
(25/10/1998) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ 3-1 ( Ζιάκας 28', 42', Σαρούν 58')
(21/03/1999) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 5-0

1999-00 Α ΕΘΝΙΚΗ
(25/09/1999) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 0-0
(13/02/2000) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ 2-1 ( Μπάντοβιτς 20', Γκώνιας 40')

2000-01 ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ (προημιτελικός φάση των 8)
(07/02/2001) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ 1-3 ( Μάντρα 68'-πέναλτι)
(07/03/2001) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-0

2001-02 Β ΕΘΝΙΚΗ
(02/12/2001) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ 2-0 ( Γκαλαμέλος 29', Ντιαρά 61')
(24/03/2002) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 0-1 ( Μπρής 48')

2002-03 Β ΕΘΝΙΚΗ
(27/10/2002) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 0-1 ( Βύντρα 74' )
(23/02/2003) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 4-3 ( Θωμαϊδης 2', 8', Τσίγκας 75', Μανίκας 83')

2004-05 Β ΕΘΝΙΚΗ
(17/10/2004) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 2-2 ( Μανίκας 2)
(21/02/2005) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ 4-0 ( Προβίδας 13', 53' Κόγιογλου 37', Βαλαντάρες 78')

2006-07 Γ ΕΘΝΙΚΗ
(03/01/2007) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ 4-0 ( Ντιόγκο 5',16'-απευθείας κόρνερ, 31', 60')
(20/05/2007) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-2 ( Μπράβος 3', Ουρτάδο 23') ο αγώνας διεκόπει στο πρώτο ημίχρονο όταν οπαδοί του Απόλλωνα εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο, λόγο της διακοπής α αγώνας κατοχυρώθηκε με το 0-3 άνευ αγώνα.

2010-11 Γ ΕΘΝΙΚΗ
(31/10/2010) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-1 (Μπρής 38')
(06/03/2010) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ 1-1 ( Λαμπρογεώργος 57')

2011-12 ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
(09/11/2011) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 4-2 ( Κρυστάλης 30', Κυριακίδης 75')

2011-12 Γ ΕΘΝΙΚΗ
(15/01/2012) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 0-1 ( Καφαντάρης 84')
(22/04/2012) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ 3-1 ( Θωνιάτης 45+, Αντωνίου 57', Βατσής 71')

2014-15 Β ΕΘΝΙΚΗ
(26/10/2014) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ
ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ

Οι παίκτες του ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ ένα ''κουβάρι'' πανηγυρίζουν ένα από τα συνολικά 4 τέρματα του Κρόνχαρτ Ντιόγκο, στο 4-0 κόντρα στην ομάδα του Απόλλωνα Αθηνών στις 03-01-2007.