Τρίτη 14 Οκτωβρίου 2014

ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ - ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΥ

Με αφορμή τον επικείμενο αγώνα του ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ κόντρα στην ομάδα του Παναιγιάλειου στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β εθνικής για την ποδοσφαιρική περίοδο 2014-15 ακολουθεί η αγωνιστική προϊστορία των δυο ομάδων.

ΠΡΟ ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ

Η ομάδα του Αιγίου δεν ήταν άγνωστη στον ποδοσφαιρόφιλο κόσμο του Πύργου καθώς οι ομάδες του Πύργου που δημιούργησαν τον ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟ (ΗΡΑΚΛΗΣ, ΕΘΝΙΚΟΣ, ΑΕΚ) αγωνίζονταν στην ποδοσφαιρική ένωση Πατρών (ΕΠΣ Πατρών) αφού η Ηλεία δεν διέθετε ποδοσφαιρική ένωση μέχρι και το 1969, στην οποία υπαγόταν και ο Παναιγιάλειος. Ιδιαίτερα από το 1952 μέχρι και το 1956 όταν και οι 3 ομάδες του Πύργου αγωνίζονταν στο περιφερειακό οι αγώνες κόντρα στην ομάδα του Αιγίου ήταν πάρα πολλοί.

Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΓΩΝΑΣ

Ο πρώτος αγώνας του ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ κόντρα στο σωματείο του Αιγίου ήταν ταυτόχρονα και ο πρώτος επίσημος αγώνας στην ιστορία του. Ο ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ όπως έχει αναφερθεί και σε προηγούμενες αναρτήσεις αγωνίστηκε υπό το όνομα ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ και συμμετείχε στον αγώνα με το παλαιό καταστατικό του ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΥΡΓΟΥ. Η ομάδα του Πύργου γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 4-1 από την πολύ δυνατή ομάδα του Παναιγιάλειου. Το τέρμα του ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ σημείωσε στο 78ο λεπτό ο παλιός άσσος του Εθνικού Πύργου Τάκης Δημητρακόπουλος με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Θεόδωρου Θεοχαρόπουλου. Στην ρεβάνς του Πύργου αν και ο μαχητικός Πανηλειακός προσπάθησε πολύ δεν σημειώθηκε κάποιο τέρμα και το παιχνίδι έληξε με σκορ 0-0.

Η ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ

Η πρώτη νίκη άργησε να έρθει για τον ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟ (αν και η συχνότητα της διεξαγωγής αγώνων των δυο σωματείων δεν ήταν και τόσο συχνή καθώς ο Παναιγιάλειος από το 1959 μέχρι το 1966 ( με εξαίρεση την περίοδο 1961-62 ) αγωνιζόταν στην Α εθνική ). Η διεξαγωγή του εντός έδρας αγώνα κόντρα στον Παναιγιάλειο στο γήπεδο της Αμαλίαδας στις 10-12-1967 μάλλον έφερε γούρι στον Πανηλειακό αφού νίκησε για πρώτη φορά την ομάδα του Αιγίου με σκορ 3-1. Τα τέρματα της ομάδας του Πύργου πέτυχαν οι Θεοδωρής Θεοχαρόπουλος, Χρίστος Χίτος και Γιαννακός.

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

1957-58 ΕΠΣ ΠΑΤΡΩΝ
(22/09/1957) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ- ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 4-1 (Τ.Δημητρακόπουλος 78')
(03/11/1957) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 0-0

1958-59 ΕΠΣ ΠΑΤΡΩΝ
(14/09/1958) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 1-2 (Κρητικός 36')
(09/11/1958) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 5-1 (Τ.Δημητρακόπουλος)

1959-60 ΕΠΣ ΠΑΤΡΩΝ
(30/09/1959) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 2-0

1961
(01/10/1961) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-0 (φιλικό)
(19/11/1961) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 0-0 (φιλικό)

1967-68 ΕΠΣ ΠΑΤΡΩΝ
(05/11/1967) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 2-2 (Χίτος 62', Αντύπας 72')
(10/12/1967) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 3-1 ( Θεοχαρόπουλος, Γιαννακός, Χίτος) (ο Πανηλειακός χρησιμοποίησε ως έδρα του το γήπεδο της Αμαλιάδας)

1973-74 Β ΕΘΝΙΚΗ
(30/09/1973) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-1 (Ασημακόπουλος 25')
(24/02/1974) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 2-0 (Ασημακόπουλος, Παναγόπουλος)

1975
(21/11/1975) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 2-0 (Ασημακόπουλος, Κανελλόπουλος) (φιλικό)
(28/11/1975) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-0 (φιλικό)

1975-1976 ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ Β ΕΘΝΙΚΗΣ ( 6ος ΟΜΙΛΟΣ)
(09/05/1976) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 0-0
(09/06/1976) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 3-1 (  Κουτσογιαννόπουλος 7', Παπαδόπουλος 25' (τερματοφύλακας με εκτέλεση πέναλτι), Κανελλόπουλος 35')

1977-78 ΕΘΝΙΚΗ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ
(16/10/1977) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 1-0 (Ψημμένος 10')
(05/05/1978) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-0

1978-79 ΕΘΝΙΚΗ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ
(19/11/1978) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-0
(01/04/1979) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 1-0 ( Ψημμένος 64')

1982-83 Β ΕΘΝΙΚΗ
(14/11/1982) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 0-2
(27/03/1983) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-0

1983-84 Γ ΕΘΝΙΚΗ
(19/09/1983) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 0-0
(12/02/1984) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 0-2 (Ντούγκας 62', Κουρκουμέλης 69')

1984-85 Γ ΕΘΝΙΚΗ
(09/09/1984) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 1-0 (Στασινόπουλος)
(27/03/1985) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-0

1987-88 Δ ΕΘΝΙΚΗ
(06/12/1987) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 0-0
(13/03/1988) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 3-1

1989-90 Δ ΕΘΝΙΚΗ
(09/06/1989) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 2-0 (φιλικό)
(29/10/1989) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 3-0 (Μπουλούμπασης 45', Τσεπτιμπής 49', Παναγιωτονάκος 89')
(11/03/1990) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 0-2 (Κλής 34', Ρούσσος 90')

1991
(15/08/1991) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 2-1 ( Τσουκαλάς) (φιλικό)

1995
(16/08/1995) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 0-1 (Τσουκάνι) (φιλικό)

1996-97 ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ( 3ος γύρος-φάση των 32 )
(02/10/1996) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 4-0 (Μπάρνιακ 2, Κυζερίδης, Παππάς)
(13/11/1996) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-2 (Αρμύλαγος 64', Παππάς 79')

2000-01 ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ( 2ος ΟΜΙΛΟΣ)
(13/08/2000) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 0-3 ( Γιαννακίδης 10', Αλμανίδης 40', Λουτσιάνο 89'-αυτογκολ)
(10/09/2000) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 2-0 ( Ταραλίδης 49', Πίς 77')

2001-02 Β ΕΘΝΙΚΗ
(30/09/2001) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 1-0 ( Καρκαλέτσης 59')
(03/02/2002) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-1 (Θωμαϊδης 66')

2002-03 Β ΕΘΝΙΚΗ
(17/11/2002) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 0-2 ( Αρβανίτης, Θωμαϊδης)
(09/03/2003) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 2-1

2005
(11/05/2005) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 1-1 (Παπαδόπουλος 38') (φιλικό)

2008-09 Δ ΕΘΝΙΚΗ
(21/12/2008) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 2-1 ( Πετρόπουλος  60'-πέναλτι,81')
(10/05/2009) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-0

2010-11 Γ ΕΘΝΙΚΗ
(14/08/2010) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-1 (Τσουλάκος 54') (φιλικό) γήπεδο Καμαρών
(12/09/2010) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-0
(19/01/2011) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 2-0 ( Μπράβος 14', Λαμπρογεώργος 52')

2011
(01/10/2011) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 0-0 (φιλικό)

2012-13 Γ ΕΘΝΙΚΗ
(12/09/2012) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 1-0 (Παναγόπουλος 19') (φιλικό)
(09/12/2012) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 2-2 ( Κυριακίδης 6', Κολόκας 42')
(03/04/2013) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 1-0 ( Κατσαρός 90'+)

2013-14 Β ΕΘΝΙΚΗ
(02/12/2013) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 1-1 ( Κωνσταντινίδης 10')
(10/03/2014) ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-0

2014-15 Β ΕΘΝΙΚΗ
(17/10/2014) ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ ?
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ

Από το διπλό στο Αίγιο στον αγώνα του 1984 (12/02/1984)

Φάση από τον αγώνα της περιόδου 1987-88 στον Πύργο, ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 0-0 (06/12/1987)