Δευτέρα 22 Σεπτεμβρίου 2014

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ : ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 22/09/1957

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1957-58 : Μιχάλης Κλαυδιανός, Βασίλης Νικολούτσος, Θεοδωράτος, Χρήστος Πρεβεζάνος, Γεώργιος Δημητρακόπουλος, Θοδωρής Θεοχαρόπουλος, Γεώργιος Κρητικός, Σπύρος Δασκόπουλος, Νίκος Βρυσιώτης, Δημήτρης Χιώνης και Παρασκευόπουλος.

Ιστορική η σημερινή μέρα για τον ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟ καθώς σαν σήμερα πριν ακριβώς 57 χρόνια έδωσε τον πρώτο επίσημο αγώνα στην ιστορία του στο Αίγιο κόντρα στην τότε ισχυρή ομάδα του Παναιγιάλειου για το περιφερειακό πρωτάθλημα της Α κατηγορίας της ΕΠΣ Πατρών. Ο Πανηλειακός εκείνον τον καιρό είχε μόλις λίγους μήνες ύπαρξης μετά την συγχώνευση των ομάδων του Πύργου. Είχαν προηγηθεί φιλικοί αγώνες όπως αυτός κόντρα στην ομάδα του Αργοναύτη Κατακόλου στις 09/06/1957 (3-3), ο αγώνας κόντρα στον Ολυμπιακό Καλαμάτας στις 16/06/1957 (2-1), ο αγώνας κόντρα στην ομάδα των επίλεκτων Πειραιώς στις 30/06/1957(1-1) και ο αγώνας κόντρα στον Αστέρα Πατρών στις 14/07/1957 (1-1) αγώνας στον οποίο σημειώθηκαν επεισόδια, ενώ στις 08/09/1957 είχε ολοκληρωθεί η πρώτη γενική συνέλευση του καινούργιου σωματείου. Στον αγώνα του Αιγίου ο Πανηλειακός δηλώθηκε στο φύλλο αγώνα ως ΕΘΝΙΚΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ χρησιμοποιώντας το καταστατικό του Εθνικού Πύργου ( και με τις πράσινες εμφανίσεις του Εθνικού) καθώς η  αθλητική νομοθεσία όριζε ότι σαν καινούργιο σωματείο θα έπρεπε να ξεκινήσει από την χαμηλότερη κατηγορία. Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Πύργου γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 4-1. Τα τέρματα της ομάδας του Παναιγιάλειου είχαν σημειώσει οι : Μιχαηλίδης στο 9ο μόλις λεπτό, Στυλιανίδης στο 34'και 38' και ο Φυλακτός στο 55'. Το παρθενικό τέρμα του ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ σε πρωτάθλημα σημείωσε ο παλιός άσσος του Εθνικού Πύργου Τάκης Δημητρακόπουλος στο 78ο λεπτό με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Θεόδωρου Θεοχαρόπουλου. Η ομάδα του Πύργου θα αγωνιζόταν στον επόμενο αγώνα κόντρα στον Παναιτωλικό με το όνομα ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (29/09/1957), ενώ η πρώτη νίκη θα ερχόταν στις 13/10/1957 στον Πύργο κόντρα στην ομάδα του Άρη Αιτωλικού με το επιβλητικό 5-0.