Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου 2014

ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗΣ

Η προϊστορία των αγώνων του ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ κόντρα στην ομάδα της Παναχαϊκής ξεκινούν πριν καν την ύπαρξη της ομάδας του Πανηλειακού, όσο και οξύμωρο αν ακούγεται αυτό.

ΠΡΟ ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ

Η Παναχαϊκή αποτελεί ένα από τα παλαιότερα ποδοσφαιρικά σωματεία της χώρας μας και έτσι από την εμφάνιση των πρώτων σωματείων στην πόλη του Πύργου αποτέλεσε τον πιο συνηθισμένο εκτός πόλεως αντίπαλο του Ηρακλή και Εθνικού Πύργου. Λόγω μάλιστα της γειτονικής θέσεως των νομών αλλά και της συνεχούς υπονόμευσης των οικονομικών συμφερόντων του νομού της Ηλείας από την περιφέρεια της Πάτρας οι αγώνες αυτοί διεξάγονταν πάντα μέσα σε ένα κλίμα φανατισμού και τοπικισμού και πολλές φορές κατέληγαν σε επεισόδια. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο αγώνας του Ηρακλή Πύργου στην Πάτρα στις 21/09/1931 κόντρα στην Παναχαϊκή, που σημαδεύτηκε με πρωτοφανείς επεισόδια για εκείνη την εποχή και πυροβολισμούς στις κερκίδες. Ο αγώνας όπως εύκολα μπορεί να υποθέσει κανείς δεν τελείωσε ποτέ και αποτέλεσε πρωτοσέλιδο για της Αθηναϊκές εφημερίδες, με την εφημερίδα ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ  να έχει ως τίτλο 1000 Πυργιώτες 2000 κουμπούρια!!! Με την ανάπτυξη του ποδοσφαίρου στην περιοχή τα επόμενα χρόνια η κόντρα συνεχίστηκε (κυρίως όμως με τις άλλες ομάδες της Πάτρας αφού η Παναχαϊκή κατά βάση έπαιζε σε υψηλότερες κατηγορίες) αφού οι ομάδες του νομού αγωνίζονταν στην ποδοσφαιρική ένωση Πατρών μέχρι και το έτος 1969 όταν συγκροτήθηκε η ΕΠΣ Ηλείας, γεγονός που άφησε πολύ πίσω την πρόοδο του Ηλειακού ποδοσφαίρου, αφού τα κριτήρια κατάταξης των ομάδων ήταν πάντα τέτοια έτσι ώστε να εξυπηρετούν τα συμφέροντα των ομάδων της Πάτρας ενώ οι διαιτητές που ήταν όλοι Πατρινοί μεροληπτούσαν απροκάλυπτα τις περισσότερες φορές υπέρ των Πατρινών ομάδων. Έτσι διαχρονικά για τους παλαιούς οι ομάδες της Πάτρας και κυρίως η Παναχαϊκή ήταν πάντοτε ο μεγαλύτερος αντίπαλος και το κόκκινο πανί για τους φιλάθλους του Πυργιώτικου ποδοσφαίρου.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 1958-1971

Ο Πανηλειακός βρέθηκε πολλές φορές αντιμέτωπος με την ομάδα της Παναχαϊκής από το 1958 έως και το 1971, σε επίπεδο φιλικών αγώνων όμως, με μοναδικές εξαιρέσεις τους αγώνες κυπέλλου του 1964 όπου και ηττήθηκε με το βαρύ σκορ 4-0 και τον αγώνα στις 03/02/1971 στον Πύργο. Ο Πανηλειακός αφού στον προηγούμενο αγώνα κυπέλλου είχε κάμψει την αντίσταση του Παναργειακού με σκορ 1-0, επικράτησε και της ισχυρής Παναχαϊκής η οποία μόλις είχε υποβιβαστεί στην Β εθνική, ενώ στο τέλος της χρονιάς επανήλθε στην Α εθνική, με το ίδιο σκορ 1-0. Ο σκόρερ του Πανηλειακού ήταν ο Κώστας Αντύπας ο οποίος έγραψε το τελικό 1-0 στο 55 λεπτό με κεφαλιά και χάρισε έτσι μια ιστορική πρόκριση στην ομάδα του Πανηλειακού. Ο πρώτος φιλικός αγώνας είχε διεξαχθεί στις 08/02/1959 στον Πύργο και η ομάδα μας ηττήθηκε με σκορ 2-4, τα τέρματα για το Πανηλειακό είχαν σημειώσει οι Κουμουζέλης και Βρυσιώτης.Κάποιοι από τους αγώνες ήταν οι ακόλουθοι :

1958-59 ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 2-4 (φιλικό)
1959-60 ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 0-2 (φιλικό)
1963-64 ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 4-0 (κύπελλο Ελλάδας)
1967-68 ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 2-1 (φιλικό)
1969-70 ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 3-3 (φιλικό)
1970-71 ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 1-0 (κύπελλο Ελλάδας)

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 1972-1994

Από το 1972 έως και το 1994 όταν και ο δρόμος των δύο ομάδων διασταυρώθηκε στο πρωτάθλημα της Β εθνικής όπου μαζι με την Καλαμάτα πέτυχαν το 3 στα 3 για τις ομάδες της Πελοποννήσου, με τον Πανηλειακό να τερματίζει 1ος με 67 βαθμούς και την Παναχαϊκή να τον ακολουθεί ως δεύτερη στην Α εθνική, όλοι οι αγώνες που έδωσαν μεταξύ τους είχαν φιλικό χαρακτήρα, μερικοί από τους αγώνες ήταν και οι ακόλουθοι :

1971-72 ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 3-0 (φιλικό)
1974-75 ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 1-0 (φιλικό)
1981-82 ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 1-0
1989-90 ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 0-0 (φιλικό)
1990-91 ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 3-0 (φιλικό)
1991-92 ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 1-4 (φιλικό)
1992-93 ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 1-2 (φιλικό)

1993-94 ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 1-1 (φιλικό)

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 1994-2013

Από την περίοδο 1994-95 για το πρωτάθλημα της Β εθνικής οι δύο ομάδες της Πελοποννήσου έχουν βρεθεί αντιμέτωπες αρκετές φόρες τόσο για το πρωτάθλημα της Α εθνικής όσο και για το πρωτάθλημα της Β εθνικής, για το κύπελλο Ελλάδας, για το πρωτάθλημα της Γ εθνικής την περίοδο 2006-07 και 2010-11, καθώς και σε πληθώρα φιλικών αγώνων. Πολλοί αγώνες έχουν μείνει αξιομνημόνευτοι, κανείς όμως τόσο όσο οι τρεις αγώνες μπαράζ για τον υποβιβασμό από την Α εθνική την περίοδο 2000-01 και η κατακρεούργηση του Πανηλειακού από διαιτησίες οι οποίες δεν άφησαν καμία αμφιβολία ούτε στον πλέον αφελή για το πια συμφέροντα εξυπηρετούσαν. Η υπόδειξη επανάληψης εκτέλεσης πέναλτι (ανύπαρκτου) για τρίτη φορά μετά από δύο αποκρούσεις του τερματοφύλακα του Πανηλειακού και μάλιστα σε αγώνα μπαράζ είναι αλώστε  μια αρνητική πρωτιά που έχει  μόνο ο Πανηλειακός στο ενεργητικό του και δύσκολα κάτι τέτοιο θα επαναληφθεί στην ιστορία του Ελληνικού ποδοσφαίρου.

Από τις σημαντικές νίκες του Πανηλειακού ήταν σίγουρα το 0-4 επί της Παναχαϊκής την περίοδο 1997-98 για το πρωτάθλημα της Α εθνικής στις 08/02/1998. Τα τέρματα για τον Πανηλειακό είχαν σημειώσει οι Νίκος Κυζερίδης στο 18 λεπτό με εκτέλεση πέναλτι και στο 67 και οι Σαρούν και Τόγιας στο 52'.

2006-07 ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 0-2, ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ-ΠΑΝΗΛΕΙΚΟΣ 2-0 Γ ΕΘΝΙΚΗ
2010-11 ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 0-0 (φιλικό)
2010-11 ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 0-0, ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ-ΠΑΝΗΛΕΙΚΟΣ 0-0 Γ ΕΘΝΙΚΗ
2011-12 ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 0-0 (φιλικό)
2012-13 ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 0-2 (φιλικό)
2012-13 ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 0-0 (3-4 πέναλτι) ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
2013-14 ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 1-0 Β ΕΘΝΙΚΗ

Η ιστορία συνεχίζεται και οι αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων στα πλαίσια όποιου πρωταθλήματος και να γίνονται θα αποτελούν πάντα ένα Πελοποννησιακό ντέρμπι, με πολλούς από τους παλαιούς σε ηλικία φιλάθλους του Πανηλειακού να εξακολουθούν να θεωρούν την Παναχαϊκή ως την πιο μισητή για αυτούς ομάδα.

Ο Αντώνης Κλάδης και ο Κώστας Δαβουρλής στις 03/02/1971 λίγο πριν την έναρξη του  αγώνα κυπέλλου κόντρα στην Παναχαϊκή.