Τετάρτη 15 Ιανουαρίου 2014

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 23/08/1998

Από την παρωδία και ήττα με σκορ 2-1 κόντρα στην ομάδα του Παναθηναϊκού στο Ολυμπιακό στάδιο για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α εθνικής της περιόδου 1998-99. Ο Πανηλειακός μπαίνοντας δυνατά προηγήθηκε στο 27΄ με πλασέ του Τάτση. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 77΄. Ο διαιτητής της συνάντησης Στεφανόπουλος ο οποίος είχε πρωταγωνιστήσει και στον αγώνα του Πανηλειακού κόντρα στον Παναθηναϊκό την περίοδο 1996-97 και είχε μείνει αξέχαστος στον Πύργο για την προκλητική και συνάμα τραγική του ''διαιτησία''(δεν κατόρθωσε βέβαια να αναγκάσει τον Πανηλειακό σε απώλεια βαθμών σε εκείνο το παιχνίδι όπου είχε επιβληθεί με 2-1) έκανε τα αδύνατα δυνατά έτσι ώστε ο Παναθηναϊκός να βγει ''νικητής'' από το γήπεδο. Αν και για να περιγραφούν τα ''λάθη'' του  χρειάζεται να περιγραφεί όλος ο αγώνας οι πιο κραυγαλέες περιπτώσεις της παρέμβασης του ήταν η κίτρινη κάρτα στον Νούσια σε νεκρό χρόνο για διαμαρτυρία και ενώ είχε την ιδιότητα του αρχηγού η επίσης αδικαιολόγητη κάρτα στον Σαπάνη, η μη αποβολή των Ασάνοβιτς και Μίκλαντ του Παναθηναϊκού σε βιαιοπραγία κατά του Τόγια μπροστά στα μάτια του, η υπόδειξη 7 λεπτών καθυστερήσεων!!! αλλά και η υπόδειξη πέναλτι στο 94ο λεπτό!!!σε βουτιά του Βαζέχα που ξεκίνησε 4 μέτρα έξω από την περιοχή κάτι που είχε προκαλέσει κύματα γέλιου σε όλη την Ελλάδα αλλά και πληθώρα άλλων λαθών. Ήταν ακόμα μια περίπτωση ''μεγάλης'' ομάδας να χρειαστεί την καταστρατήγηση των κανόνων ώστε να κάμψει την αντίσταση του Πανηλειακού.